O autorze
Studentka stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, zaabsorbowana nauką języka szwedzkiego, tematyką dyskryminacji oraz zjawiskami występującymi tu i teraz. Miłuje słowo "alternatywne" i wszystko co z nim związane. Piecze, obserwuje, a energię czerpie z muzyki, podróży oraz z inspiracji z Ikei.

Emeryturowa czasowa przestrzeń

Społeczeństwo starzejące się. Emeryci i renciści, spychani w najdalszą część osi czasu, niepotrzebni, z lekka irytujący. Czy aby na pewno? Wszechobecna zakorzeniona myśl doświadczonego pokolenia często nie pozwala wykreować pomysłu na aktywność emeryturalną, pójścia z duchem czasu i spełnienia marzeń właśnie wtedy, kiedy życie powinno się otwierać na nowo. I tutaj pojawia się idea- promujmy nowe rozwiązania, nowe możliwości, aby osoby starsze nie były skazane na rutynę, samotność i wegetowanie.

Przykłady - 91 -letni Antoni Huczyński, który z zarażającą energią i wigorem pokazuje w internecie (!) receptę na długowieczność. Uśmiechnięty, szczęśliwy oraz przede wszystkim aktywny! Dlatego właśnie wszyscy seniorzy (i nie tylko) powinni śmiało chwyci za np. nordic walking, korzystać z aury, świeżego powietrza, dotleniając siebie i uwalniając hormony szczęścia.

Jakiś czas temu słychać też było o parze emerytów - Andrzeju i Danucie Gliwicz, którzy sezonowo wyjeżdząją do Indii, by "uchronić się" przed zimą. Rozwiewając wszelkie wątpliwości, przy odrobinie pomysłu, zdrowia i predyspozycji, jest to rozwiązanie dostępne dla każdego seniora. Niemożliwe? A jednak! Oszczędzając, na bilet lotniczy, bez wygórowanych wygód można mile spędzić 3 miesiące za nieduże pieniądze.

Co łączy aktywnych emerytów? Brak nudy! Bije od nich energia, uśmiech i to co jest najważniejsze - zadowolenie z życia. Osobom, które preferują inne rozrywki, należą się pomysły z mniejszym rozmachem. Może to być cokolwiek - sklejanie, modelowanie, szydełkowanie, ozdabianie, hodowla czy nawet blogowanie w sieci! Przy odrobinie szczęścia może być to dobra okazja, by dodatkowo dorzucić parę groszy do swojego budżetu. Jako dzieci/wnukowie inspirujmy swoich najbliższych, pomóżmy im zapoznać sie z internetem, smartfonami - zachowujmy się tak, jak my chcielibyśmy być kiedyś traktowani. Pokażmy, że istnieją inne opcje niż siedzenie w domu przed telewizorem. Starsi, mając to co się teraz bardzo ceni - dużo wolnego czasu, mogą czerpać z życia jeszcze więcej!.


Dążmy do tego, aby każdy z nas bez obaw lecz z radością i pomysłem czekał na okres emerytury, w którym będziemy chcieli zrobić coś jeszcze, nie zamykać się, a wręcz przeciwnie otworzyć na innych, łamać zeschnięte myślenie i stereotypy, w końcu odetchnąć i zrelaksować się. Spróbujmy zmienić podejście, patrzeć na starość w nowy, aktywny sposób. Człowiek spełniony, zaabsorbowany to człowiek radosny i niezgryźliwy, będący często pomostem w relacjach pokoleniowych. Takie osoby są wzorami do naśladowania, od których możemy się sporo nauczyć - "Żyjmy, a nie wegetujmy".
Trwa ładowanie komentarzy...